Müzdelife vakfesini yaptıktan sonra mazeret sebebiyle Akabe cemresine taş atmadan tıraş olan kişi ihramdan çıkmış sayılır mı?

Din İşleri Yüksek Kurulu, 09.02.2022 tarihinde Kurul Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman HAÇKALI başkanlığında toplandı. İbadetler Komisyonu tarafından hazırlanan “Hac İle İlgili Teklif Edilen Yeni Fetvalar” başlıklı 04.11.2021 tarihli ve 2021/10 sayılı Komisyon Kararı müzakere edildi. Yapılan müzakereler neticesinde, “Müzdelife vakfesini yaptıktan sonra mazeret sebebiyle Akabe cemresine taş atmadan tıraş olan kişi ihramdan çıkmış sayılır mı?” sorusuna cevaben aşağıdaki metnin Kurul Kararı olarak kabulüne oy birliğiyle karar verildi:

“Hacda, asıl olan, Müzdelife vakfesinden sonra Akabe cemresine yedi taş atılması ve ardından tıraş olunup ihramdan çıkılmasıdır. Bununla birlikte, bir kimse mazereti sebebiyle Akabe cemresine taş atamadan konakladığı yere gelerek burada fecr-i sadıktan sonra tıraş olup ihramdan çıkmışsa herhangi bir ceza ödemesi gerekmez. Bu şekilde birinci tahallül gerçekleşmiş, cinsellikle ilgili yasaklar hariç diğer ihram yasakları kalkmış olur. Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), taşlamadan önce tıraş olarak sıralamayı ihlal eden ve bundan sonra taşlama yapıp yapamayacağını soran bir kişiye, bunda bir sakınca olmadığını beyan etmiştir (Müslim, “Hac”, 333; Kâsânî, Bedâi, 2/157).”

  En Son İncelediklerim
 Görüntülü Cevaplar  Sıkça Sorulanlar  Dini Bilgiler  Soru Sor
 Konular