/ Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi 4. Hazırlık Toplantısı
Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresi 4. Hazırlık Toplantısı


Avrupa’da takvim konusunda yaşanan ihtilafların giderilmesi amacıyla 2019 yılından beri devam eden çalışmalar kapsamında 16 Mart 2021 tarihinde dördüncü toplantı yapıldı.  Din İşleri Yüksek Kurulu ile Avrupa Fetva Meclisinin almış olduğu ortak karar neticesinde oluşturulan ilmi komisyon üyeleri yanında astronom ve takvim sahiplerinin de katıldığı toplantıda, daha önce yapılan üç toplantıda alınan kararlar istikametinde ortaya konan takvim teklifleri değerlendirildi. Toplantıya Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman HAÇKALI başta olmak üzere Din İşleri Yüksek Kurulu başkan vekili Dr. Mustafa Bülent Dadaş, İslam Alimleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Ali Muhyiddin el- Karadaği, Almanya Fetva Meclisi Başkanı Dr. Halid Hanefi, Avrupa İnsani İlimler Enstitüsü Fıkıh Hocası Dr. Üneys Karkah, Millî Görüş İrşad Meclisi Başkanı İlhan BİLGÜ ve çok sayıda uzman ve astronom katıldı.  
Katılımcılar, Avrupa’da namaz vakitleri konusunda hali hazırda var olan çok sayıdaki uygulamayı bire indirmek için ortak karar imkânı üzerinde değerlendirmeler yaptılar.
Toplantıda bir konuşma yapan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman HAÇKALI, gelinen noktada pek çok noktada ittifak sağlandığını, Avrupa’da bütün tarafların kabulüne mazhar olacak ortak bir takvimin çıkarılması için çalışmaların sürdürülmesi gerektiğini ve yapılması planlanan geniş katılımlı Uluslararası Namaz Vakitleri Kongresine ortak bir teklif ile gidilmesinin isabetli olacağını vurguladı. Önemli değerlendirmelerin yapıldığı toplantıda, kongreye sunulacak teklifi belirlemek için son bir toplantı daha yapılması kararlaştırıldı.

 Görüntülü Cevaplar  Sıkça Sorulanlar  Dini Bilgiler  Soru Sor
 Konular