/ Kazan'da Uluslararası Fetva Çalıştayı Düzenlendi.
Kazan'da Uluslararası Fetva Çalıştayı Düzenlendi.


İdil Bulgar Devletinin İslamiyet’i devlet nezdinde resmi din olarak kabul edişinin 1100. yılı etkinlikleri kapsamında; Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti’nin başkenti Kazan’da T.C. Moskova Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşavirliği’nin koordinesi, Rusya İslam Enstitüsü ve Tataristan Cumhuriyeti Müslümanları Dini İdaresi’nin ev sahipliği ve ana organizatörlüğünde “Fetva Verme Usulü: Çağdaş Zorluklar ve Sorunlar” başlığı altında Başkanlığımız ve Rusya İslam Kültür, Bilim ve Eğitimi Destekleme Vakfı’nın katkılarıyla uluslararası bir çalıştay düzenlenmiştir.

Rusya Federasyonu’nda bulunan Yerel Dini İdarelerin fetva ile ilgilenen birim temsilcilerinin yanında, Azerbaycan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Özbekistan’dan alanında uzman kişilerin hazır bulunduğu çalıştaya Başkanlığımızdan Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Dr. Fatih Mehmet Aydın ile Din İşleri Yüksek Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hacı Mehmet Günay katılım sağlamıştır.

İki gün boyunca ona yakın bildirinin sunulduğu çalıştayın açılış oturumuna Kurul Başkanı Prof. Dr. Abdurrahman Haçkalı; Diyanet İşleri Başkanımız Prof. Dr. Sayın Ali ERBAŞ’ın selamları ve çalıştayın başarılı geçmesi yönündeki dualarını iletmiş, İdil Bulgar Devleti’nin kendi arzusuyla İslamiyeti resmi devlet dini olarak kabulünün 1100. yılı kutlayarak Diyanet İşleri Başkanlığımız ve Rusya Federasyonu’ndaki Dini İdareler arasında özellikle son dönemde fetva alanında hayata geçen işbirliği projelerinin önemini vurgulamıştır.

Rusya İslam Enstitüsü yetkilileri desteklerinden ötürü Diyanet İşleri Başkanlığımıza şükranlarını ifade etmiş, diğer katılımcılar da söz konusu çalıştayın öneminin altını çizerek Avrasya Fetva Meclisi’nin toplanması yönündeki temennilerini paylaşmışlardır.


 Görüntülü Cevaplar  Sıkça Sorulanlar  Dini Bilgiler  Soru Sor
 Konular